Haber Detayı
04 Kasım 2016 - Cuma 08:03 Bu haber 23435 kez okundu
 
HDP Lİ VEKİLLERE OPERASYON YAPILDI
Başbakanlık, HDP eş başkanları ve milletvekillerine yönelik operasyonla ilgili uluslararası basına yönelik bir duyuru yayınladı.
GÜNDEM Haberi
HDP Lİ VEKİLLERE OPERASYON YAPILDI

Hakkında suç isnadı bulunan bazı milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına ilişkin Anayasa değişikliğinin yürürlüğe girmesinden sonra, ifade vermeye gitmedikleri gerekçesiyle 11 HDP’li milletvekiline gözaltı kararı uygulanıyor.

Bu kapsamda, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ Şenoğlu Ankara’da, partinin diğer Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Diyarbakır’da gözaltına alındı.

Konuya ilişkin olarak İçişleri Bakanlığı’nın yaptığı açıklama şöyle;

“Diyarbakır, Şırnak, Hakkari, Van, Bingöl Cumhuriyet Başsavcılıklarının ilgili kolluk birimlerine vermiş oldukları talimatlar doğrultusunda

1. Ferhat Encü

2. Leyla Birlik

3. Selma Irmak

4. Abdullah Zeydan

5. Selahattin Demirtaş

6. İdris Baluken

7. Figen Yüksekdağ Şenoğlu

8. Sırrı Süreyya Önder

9. Ziya Pir

10. Gülser Yıldırım

11.Nursel Aydoğan’ın adli mercilere götürülmek üzere yakalama işlemi gerçekleştirilmiştir.

Hakkında yakalama kararı bulunan Faysal Sarıyıldız, Tuğba Hezer Öztürk’ün yurtdışında olduğu tespit edilmiştir. Gözaltı kararları olan İmam Taşçıer ve Nihat Akdoğan ile ilgili süreç devam etmektedir.”

Bilindiği gibi savcıların ifade vermek üzere adliyeye çağırdığı kişilerin bu davete ısrarla uymayarak yasaları ihlal etmeleri halinde sanıklar ifadelerine başvurulmak üzere gözaltına alınıyor.  

Milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılmasını öngören anayasa değişikliği Mayıs ayında, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde 376 oyla, referanduma gerek kalmadan kabul edilmişti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Başbakanlık, Basın, Yayın, Enformasyon, Genel, Müdürlüğü, HDP, eş, başkanları, m
Yorumlar
Haber Yazılımı