Yazı Detayı
04 Temmuz 2016 - Pazartesi 11:51 Bu yazı 893 kez okundu
 
MÜLTECİLER DE ARTIK TÜRK VATANDAŞI
Ali Şevki KARATAŞ
Karatas061@gmail.com
 
 

Kıymetli dostlarım;

Biz koskoca bir milletiz.

Gönlümüz de açık, soframız da...

Binlerce mülteciye halen ev sahipliği yapmaktayız.

Lakin bu mültecilerin Türk vatandaşlığına sokulması kabul edilemez bir durumdur. Bu arkadaşlar şu anki konumuyla ülkemizde misafir.

Kendi ülkelerindeki zulüm bittiğinde ülkemizde kalıcı olmak yerine evlerine dönmeleri gerekmektedir. Suriyeli mültecileri vatandaşlığa alacağına Suriye de olup bitene "dur" demek . Bizler için daha elzemdir. Alacağım diyorsanız, o halde referanduma gidilmesi bence en hayırlısı olacaktır.

Mültecileri doğu illerine yerleştirme çabası kesinlikle başarısızlıkla sonuçlanacaktır. Hükümet bunları doğu illerine yerleştirecek, onlar soluğu sahil kıyılarında alacaklar.

Doğu illerimizde denge yaratmak istiyorsunuz iyi tamam da; bu mültecilerle olacak iş değildir. Benim ülkemde aç, sefil , gariban olmasına rağmen biz gelenlerden eyvallah dedik. Kendi halkımızın yararlanamadığı imkanlardan onları yararlandırdık. Araç plakası,vergi muafiyeti,öğrenimde tam burs, maaş yardımı ( her ay ) ,gıda, giyecek, içecek,sağlık,yatacak,barınak yardımı gibi birçok imkanlardan yararlanmaktalar. Vatandaşlık ile bunu taçlandırmanın anlamının olmadığı kanaatindeyim.

Yıllar önce şunu beyan etmiştim. Gün gelecek kendi insanımız, ülkemize aldığımız sığınmacıların yanında işçi olarak çalışacak. Bu tarz zihniyetler onları başımıza kakmak durumunda kalacaklar. Mülteci kampları adından da anlaşıldığı gibi zulüm altında olan yabancı ülke vatandaşlarına sağlanan barınma yeridir. Daha dün 200 Türkmenin. mülteci kamplarına yerleştirilmesi sırasında Suriyeli mültecilerin "asla Türkmenleri istemiyoruz" deyip ayaklanma yapmalarını, bulundukları yerleri yağmalamalarını, askerimize sopalarla saldırmalarını ve hatta en önemlisi Türkiye Cumhuriyetinin şanlı bayrağını aşağıya indirme cüretinde bulunarak kendi bayraklarını olayın vukuu bulduğu kampta sallandırmalarını Ulusal basın aracılığı ile izleme fırsatı bulmuş olduk. Şimdi sorarım size; bunları mı vatandaş yapacağız? Yarın oluşacak ülkeler arası taaruzlarda kendi vatanını terk eden ve senin vatandaş yaptıkların, cephede yanında olacak mı? Ülkemiz adına asla kabul edilemez bir durumdur bu.

Kesin ve katı suretle vatandaşlık olayını referanduma taşımaları gerekmektedir. Bu üç, beş kişi değil binlerce insanı mukaddes bayrağımız çatısı altına almaya çalışmak mikrifonda basite indirgenecek bir durum değildir.

A.Şevki KARATAŞ

İş adamı & köşe yazarı 

 
Etiketler: MÜLTECİLER, DE, ARTIK, TÜRK, VATANDAŞI,
Yorumlar
Haber Yazılımı