Yazı Detayı
11 Aralık 2017 - Pazartesi 12:58 Bu yazı 5935 kez okundu
 
Konut Alırken Bu Altın Kurallara Dikkat Edelim
Kadir ÖZEL
 
 

Bu yazımda ev alacaklara özel tavsiyelerim olacak ve madde madde ayrıntılı bilgiler vereceğim.

İşte sizlere konut alırken kılavuz olacak önerilerim!...

 

1-Lokasyona önem verilmeli

 

Alınacak olan konut, oturum düşünülerek alınıyorsa aile bireylerinin sosyal yaşam beklentisi, konutun merkezi lokasyonlara yakınlığı ve genel ulaşım olanakları gibi detaylar gözden geçirilmeli. Yatırımlık düşünülüyorsa da tercih edilecek konutun bulunduğu bölge özelinde getirdiği fırsatlar mutlaka değerlendirilmeli. Alınacak konutun; okul, alışveriş merkezi, metro , metrobüs, toplu taşıma araçlarına yakınlığı, Devlet hastanesi, özel hastane gibi merkezlere yakınlığına dikkat edilmeli.

2-Deprem yönetmeliğine uygun olmalı

Ülkemiz özellikle İstanbul kuşkusuz ki deprem kuşağında yer alıyor. Bu noktada alınacak olan konutun zemin etüdüne dikkat edilmesi gerekiyor. Doğru işçilik ve konutun deprem standartlarına uygun bir şekilde üretilip üretilmediği mutlaka kontrol edilmeli.

3-Kaliteli malzeme seçimine bakılmalı

Tercih edilecek olan konutta ön plana çıkan bir başka detay ise; konut inşa edilirken kullanılan malın ve malzemenin kalitesidir. Islak zeminlerde kullanılan seramiklerin kalitesi banyo ve wc kullanılan fayansların kalitesi, mutfak dolapları mdf malzemeden yapılıp yapılmadığı lake boya gibi diğer durumları tercih edilen camlardan, kapılara hatta beton harcına kadar her detay titizlikle incelenmelidir.

4- Kat mülkiyeti iskânı alınmış daireler tercih edilmeli

Konut ile alakalı olarak, tapu kaydının mutlaka kontrolünün sağlanması gerekiyor. Tapu müdürlüğüne gidilerek; kira, şerh, haciz gibi durumların söz konusu olup olmadığına mutlaka bakılması gerekiyor. Yapı kullanım izni olup olmadığı da mutlaka araştırılmalıdır.

5-Maket üzerinden alım yapılmamalı

Alınacak olan projenin maket üzerinden satışının gerçekleştirilmemesi gerekiyor. Maket üzerinden konut alındıktan sonra, proje tesliminde farklı bir durum ile karşılaşmak istemiyorsanız; mutlaka net ve brüt alan konusunda netlik sağlamanız ve nasıl bir yapıya sahip olduğunuz konusunda netlik kazanmanız gerekiyor.

6-Satış protokollerine dikkat

Satın alınacak olan evin sosyal alanlarının ve otopark gibi unsurların ücrete tabi olup olmadığı ve aidat stratejisine dair planlamalar önceden öğrenilmelidir.

 
Etiketler: Konut, Alırken, Bu, Altın, Kurallara, Dikkat, Edelim,
Yorumlar
Haber Yazılımı