Haber Detayı
20 Aralık 2016 - Salı 22:02 Bu haber 1355 kez okundu
 
Tarihi hamamda arkeoloji ve sanat konuşuldu
Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün'ün talimatları doğrultusunda 6 sene önce restore edilen tarihi hamam otantik atmosferiyle çok sayıda kültür ve sanat etkinliğine ev sahipliği yapıyor
KÜLTÜR-SANAT Haberi
Tarihi hamamda arkeoloji ve sanat konuşuldu

Büyükçekmece'nin merkezindeki 'Eski Hamam Sanat Evi' adı verilen tarihi yapıda "Arkeoloji ve Sanat Tarihi" adlı söyleşi gerçekleştiren Ferahnur Güven Mertel, arkeolojinin bir bilim dalı olduğunu belirterek farklı kültürleri öğrenmede büyük rol üstlendiğini belirtti.

“Tarihe ışık tutuluyor”

Arkeolojide iki türlü kazı yöntemi olduğunu belirten Mertel, bunlardan bir tanesinin toprak altındaki kalıntıları kurtarmak için yapıldığını bir diğerinin ise bilimsel çalışmalar için yapıldığını söyledi. Kazı çalışmalarının sadece yaz aylarında yapıldığını söyleyen Mertel, topraktan çıkan kazıların 'kazı evine' götürülerek temizleme çalışmaları yapıldığını aynı zamanda kırık olan kazıların da temizlendikten sonra yapboz gibi birleştirilerek bir bütün haline getirilip tarihe ışık tutulduğunu belirtti.

Etkinliğe katılan Sinanoba Mahalle Muhtarı Zeynep Gündüz Akkan, söyleşinin sonunda Büyükçekmece Belediyesi Halk Akademisi Eğitmeni Ferahnur Güven Mertel'e teşekkürlerini ileterek çiçek takdim etti. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Büyükçekmece, Belediye, Başkanı, Dr, Hasan, Akgünün, talimatları, doğrultusunda,
Yorumlar
Haber Yazılımı