Haber Detayı
16 Aralık 2017 - Cumartesi 19:34 Bu haber 682 kez okundu
 
"Sosyal Belediyecilik Belediyeciliğin Omurgasını Oluşturuyor”
Marmara Belediyeler Birliği ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın destekleriyle açılan fuar, İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirildi.
BÜYÜKÇEKMECE Haberi

Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün ve Murat Karayalçın, Marmara Belediyeler Birliği’nin düzenlediği fuarda “Türkiye’de yerel yönetimler, yerel yönetimlerde sosyal belediyecilik” konulu söyleşi gerçekleştirdi.

 

25 belediye, 25 yayınevi ve 17 sahafın katılımıyla gerçekleşen fuarda Büyükçekmece Belediyesi de açtığı stantla ziyaretçilerini ağırladı. Büyükçekmece Belediyesi fuar süresince pek çok etkinliğe de ev sahipliği yaptı. Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün ve Murat Karayalçın, “Türkiye’de Yerel Yönetimlerde Sosyal Belediyecilik” konusu hakkında söyleşide bulundu.


 

“Sosyal belediyecilik baskın çıktı”

Moderatörlüğünü Cemil Arslan’ın yaptığı söyleşide konuşan Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün,, “Günümüzde geldiğimiz nokta itibariyle belediyeciliğin omurgasını artık sosyal belediyecilik oluşturuyor. Biz de vatandaş sokakta gezerken yol, kanal, su, park yerine daha çok sosyal faaliyetler içeren konuları soruyorlar ve sorguluyorlar. Geldiğimiz nokta eğer belediye başkanları sadece kanal yapmaya, yol yapmaya saplanıp kalıyorsa seçim kaybediyorlar. Dolayısıyla sosyal belediyecilik baskın çıktı” dedi. .


 

“Belediyenin saydamlaştırılması gerekiyor”

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemlerde hayata geçirdiği Dikmen Vadisi Projesi, Batı Kent Projesi ve Portal Çiçeği Vadi Projesi gibi Türkiye’de örnek gösterilen sosyal belediyecilik projelerini anlatan Murat Karayalçın, “Katılımı, halkın katılımını çok tılsımlı bir sözcük olarak görüyorum. Birincisi o, ikincisi de saydamlık. Belediyenin saydamlaştırılması gerekiyor. Parayı nasıl kullanıyorsun? Kime veriyorsun? Ödemeleri nasıl yapmışsın? Bunların hepsinin böyle saydam ve cam gibi olması lazım” dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: "Sosyal, Belediyecilik, Belediyeciliğin, Omurgasını, Oluşturuyor”,
Yorumlar
Haber Yazılımı