Haber Detayı
10 Ocak 2021 - Pazar 11:31 Bu haber 909 kez okundu
 
Mimar Ahmet Vefik Alp Hayatını Kaybetti
Mimar Ahmet Vefik Alp gece yarısında geçirdiği kalp krizi nedeniyle hayatını kaybetti
- Haberi
Mimar Ahmet Vefik Alp Hayatını Kaybetti

Aile yakınlarının da doğruladığı acı haberi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi İyi Parti Grup Başkanvekili İbrahim Özkan duyurdu.

İbrahim Özkan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Prof.Dr. Ahmet Vefik Alp hocayı kaybettik. Ruhu şad, mekanı cennet olsun" dedi.


Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp, MHP Genel Merkezi' nin yanısıra, ülkücü camianın "Dede Korkut'u" Ozan Arif'in kabrine yapılan anıtın da mimarıydı.

 

PROF. DR. AHMET VEFİK ALP KİMDİR? 

 

31 Mayıs1948 Kızıltoprak doğumlu. - 1967’de İstanbul Saint Joseph Fransız Lisesi'ni, 1971’de İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümünü bitirerek mimar, 1973’te Yüksek Mühendis Mimar oldu. - İstanbul Teknik Üniversitesine asistan olarak atandı. Amerika’da yüksek lisans ve doktora yaptı. Tez çalışmaları ve makaleleri birçok dilde yayınlandı. - 1982’de Suudi Arabistan Kral Fahd Üniversitesine davet edildi ve burada 7 yıl boyunca dersler verdi; birçok mimarlık projesine imza attı. - 1984’de doçent, 1989’da Birleşmiş Milletler Teşkilatının himayesindeki "Uluslararası Mimarlık Akademisi" profesörlüğüne getirildi. - Amerika ve Suudi Arabistan’a ilaveten İsviçre ve Japonya’da birçok çalışma yaptı. - 1996 yılında "T.C. Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü Müdürlüğüne" getirilen Alp, aynı yıl "Amerikan Mimarlar Enstitüsü Türkiye Temsilciliği"ne ve bunu takiben “Güney Avrupa Direktörlüğü"ne oybirliği ile getirilmiştir. - 2000 yılında Yüksek Bilim Konseyinin teklifi üzerine "Uluslararası Mimarlık Akademisi" tarafından 16 ülkeden 21 üyenin oybirliği ile "Büyük Usta" mertebesine yükseltilmiştir. - Prof. Alp, 1999-2002 yılları arasında Başbakan Başdanışmanlığı görevini üstlenmiştir. - Birçok projesi uluslararası ödül almış Prof. Alp, halen Yeditepe Üniversitesi’nde misafir profesör olarak proje yürütmektedir. - İngilizce ve Fransızca’yı çok iyi derecede bilen Prof. Alp, evli iki çocuk babasıdır.

 

PROF. ALP’İN ÜYE OLDUĞU BAZI KURULUŞLAR 

Türkiye Mimar ve Mühendis Odaları Birliği Mimarlar Odası - Uluslararası Mimarlar Birliği - Amerikan Mimarlar Enstitüsü Kıtasal Avrupa Seksionu - Uluslararası Konut Birliği - Japon Şehir Planlama Enstitüsü - Uluslararası Geleneksel Çevreleri Araştırma Birliği - Uluslararası Konut ve Planlama Federasyonu - Mimarlık Eğitimi Avrupa Birliği - New York Bilimler Akademisi - Ağa Han Kültür Vakfı, Mimarlık Vakfı - İstanbul Güzelliklerini Koruma ve Yaşatma Cemiyeti - Aydınlar Ocağı, Marmara Sosyal ve Stratejik Araştırmalar Vakfı.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Mimar, Ahmet, Vefik, Alp, Hayatını, Kaybetti,
Yorumlar
Haber Yazılımı