Haber Detayı
30 Aralık 2016 - Cuma 11:18 Bu haber 5589 kez okundu
 
DENİZ CANLILARI MÜZESİ 2017 YILINDA DA ÜCRETSİZ
Yeni yılda yeni mumyalar Balıkçı Kenan Müzesi'nde 2017 yılında da ücretsiz olarak ziyaretçiler tarafıdan görülebilecek
BEYLİKDÜZÜ Haberi
DENİZ CANLILARI MÜZESİ 2017 YILINDA DA ÜCRETSİZ

Türkiye’de eşi ve benzeri olmayan deniz canlıları müzesi görenleri hayretler içinde bırakıyor.

2017 yılına girerken müzede; devasa büyüklükteki köpekbalıkları, vatoz ve orkinoslar başta olmak üzere mumyalanmış binlerce deniz canlısına yeni türler eklendi.

Birbirinden ilginç deniz canlısının mumyalanarak sergilendiği Türkiye Deniz Canlıları Balıkçı Kenan Müzesi Beylikdüzü Yaşam Vadisi’ndeki merkezinde ücretsiz olarak ziyaret edilmeye devam ediyor. Müzeye 2016 yılı süresince çok sayıda yeni deniz canlısı mumyası da eklendi.

15 binden fazla deniz canlısı var

Çoğunluğunu Türkiye karasularında yakalanan deniz canlılarının oluşturduğu müzenin kurucusu İstanbul’un ünlü balıkçısı Kenan Balcı, 15 binden fazla deniz canlısı türünü büyük bir uğraşla mumyalayıp kalıcı bir eser haline getirdiklerini belirterek, “Yaklaşık 6 ay süren mumyalama işleminin ardından geçen yıl yakaladığımız vatoz ve köpekbalıkları da 2016 yılında diğer türlerin arasına dahil ettik. 2017 yılında da müzemizin kapıları herkese açık olacak. Özellikle öğrenme çağındaki çocuklarımız, şimdilerde ancak kitap, ansiklopedi ve belgesellerde görebilme imkanı bulduklara balık türlerini müzemizde yakından, dokunarak inceleyebiliyorlar” şeklinde konuştu.

Müze 2017 yılında da herkese ücretsiz

Türkiye Deniz Canlıları Balıkçı Kenan Müzesi’nin dünya genelinde bir ilk olduğuna dikkati çeken Balıkçı Kenan Balcı, “Otuz yıldan bu yana büyük bir uğraş verdik. Müzede bulunan türler arasında kimi deniz canlısının yakalanma tarihi 20 yıl öncesine dayanırken, kimisi ise henüz Geçtiğimiz yıl yakalanan türler. Örneğin müzede sergilemekte olduğumuz bazı türleri denizlerimizde son beş yıldır görmek mümkün olmuyor. Bir çok nesli tükenen deniz canlısı var. Bunun bir nedeni de denizlerimizdeki kirlilik ve iklimsel değişiklikler” dedi.

Kenan Balcı, müzede önümüzdeki tarihlerde bazı etkinliklere de imza atacaklarını belirterek, herkesin ücretsiz olarak müzeyi gezebileceğini söyledi.

Kaynak: Editör:
Etiketler:
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
DENİZ CANLILARI MÜZESİ 2017 YILINDA DA ÜCRETSİZ
DENİZ CANLILARI MÜZESİ 2017 YILINDA DA ÜCRETSİZ
Yorumlar
Haber Yazılımı