Haber Detayı
18 Aralık 2017 - Pazartesi 11:52 Bu haber 656 kez okundu
 
Büyükçekmeceliler Mevlana'yı Şeb-i Arus Töreniyle Andı
BÜYÜKÇEKMECE Haberi
Büyükçekmeceliler Mevlana'yı Şeb-i Arus Töreniyle Andı

Büyükçekmece Belediyesi ve Büyükçekmece Albatros Lions Kulübü, Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin vefatının 744’üncü yılında Şeb-i Arus anma töreni düzenledi.

 

Büyükçekmece Atatürk Kültür Merkezi Bedia Muvahhit Salonu’nda gerçekleştirilen Şeb-i Arus törenine Büyükçekmeceliler yoğun ilgi gösterdi.

 

İslam ve tasavvuf şairi

 

İslam ve tasavvuf şairi, filozof, Mevleviliğin lideri Mevlana Celaleddin-i Rumi, vefatının 744’üncü yılında Büyükçekmece’de anıldı. Büyükçekmece Belediyesi ile Büyükçekmece Albatros Lions Kulübü işbirliğiyle düzenlenen Şeb-i Arus töreninde Sema Okulu' nun gösterisi büyük ilgi gördü. Mevlana’nın yaşam felsefesi ve hayatının anlatıldığı gece sema okulunun gösterileri ile son buldu.

Büyükçekmecelilerin yoğun ilgi gösterdiği Şeb-i Arus anma törenine Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün’ü temsilen Başkan Danışmanı Bayram Ali Üner katıldı.

 

Çağları aşmış çok önemli bir şahsiyet

 

Bayram Ali Üner, Mevlana’nın onüçüncü yüzyılda yaşamış İslam ve tasavvuf şairi ve filozof olduğunu hatırlatarak; “Mevla’nın vefatının üzerinden 744 yıl geçmiş olmasına karşın felsefesi ve eserleriyle çağları aşmış çok önemli bir şahsiyettir Mevlana. "Gel ne olursan ol, gel" dizelerine yansıdığı üzere insanlar arasında herhangi bir ayrım gözetmemiştir. Merhameti, karşılıksız ve sınırsız insan sevgisinin yanı sıra sonsuz hoşgörüsüyle sadece İslam âlemini değil, tüm insanlığı kendisine hayran bırakmıştır. Hayata ve insanlara bakışıyla bir fikir adamı olarak da tüm dünyada kabul görmektedir. Kendisini rahmetle anıyoruz” ifadesini kullandı.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Büyükçekmeceliler, Mevlana'yı, Şeb-i, Arus, Töreniyle, Andı,
Yorumlar
Haber Yazılımı