Haber Detayı
21 Ocak 2019 - Pazartesi 20:20 Bu haber 57927 kez okundu
 
Beylikdüzü Belediyesi Borcu 5 Yılda 5 e Katladı
AK Parti Beylikdüzü Belediye Başkan Adayı Mustafa Necati Işık, yapmış olduğu basın toplantısında adaylık süreci ve seçim çalışmaları hakkında bilgiler verdi
BEYLİKDÜZÜ Haberi
Beylikdüzü Belediyesi Borcu 5 Yılda 5 e Katladı

AK Parti Beylikdüzü Seçim Koordinasyon Merkezi'nde, gazetecilerle bir araya gelen AK Parti Beylikdüzü Belediye Başkan Adayı Mustafa Necati Işık, adaylık süreci ve seçim çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

Mustafa Necati Işık konuşmasına kendisini tanıtarak başladı.

Belediye Başkanı olmasındaki amacın Beylikdüzü'ne değer katmak ve Beylikdüzü'nü daha yaşanabilir bir ilçe haline getirmek olduğunu söyleyen Mustafa Necati Işık “Nasip olursa 31 Mart 2019 gecesi tekrar burada Beylikdüzü'nün geleceği adına hizmet bayrağını dikmek içinde ciddi bir mücadele ortaya koyacağız” dedi.

 

Beni Siyasete Cumhurbaşkanımız Davet Etti

 

31 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirilecek yerel seçimlerin ilçe için hayati bir öneme sahip olduğunu ifade eden Işık,  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kendisini siyasete davet ettiğini, hiçbir siyasi şaibenin içinde de yer almadığını belirtti. Işık bu konuda şu ifadelere yerdi;

“Uluslararası taşıma üzerine lojistik sektöründe ticaret yapıyorum. Ne mutlu ki Beylikdüzü' ne müteahhit değilim. Beylikdüzü' nün geleceği adına buradaki hem geçmiş şaibelerde hem de gelecek şaibelerde yer almayacak şekilde temiz bir geçmiş ve geleceğe sahip olduğuma inanıyorum. Eğitim hayatımızda üniversitede okurken orada Geleceğin Liderleri Kulübü'nü kurmuştuk. Bu kulübü kurup 3 sene başkanlığını yürüttüğümüzde hem siyaset hem akademik açıdan genç arkadaşların kendini geliştirebilmeleri ve bir vizyona sahip olarak ülkemize katkı sağlamaları açısından çok değerli çalışmalar konferanslar gerçekleştirdik. Bir günde dönemin Başbakanı olan Recep Tayyip Erdoğan'ın kapısını çaldık. "Böyle bir çalışmamız var" dedik kendisini bir organizasyona davet ettik. Kendisi de konuyu inceledikten sonra 'ilk önce benim bir davetim var' dedi. 'Üniversite gençlik kolları başkanımız olmaya seni davet ediyorum' dedi. Böylece AK Parti'de siyasi hayata atılmış olduk” dedi.

 

Işık AK Partide görev aldığı süreci de anlattı

 

AK Parti'de görev aldığı dönemlere de değinen Mustafa Necati Işık, “6 yıl gençlik kollarında, sonraki 6 yıl il başkanlığında en genç il yönetim kurulu üyesi olarak görev almaya başladık. Hatta Gezi Olayları, 17 Aralık ve 15 Temmuz darbe girişimi ile devam eden o çetrefilli sürecin her zaman en ön kısmında yer alarak hem mitinglerde hem olayların İstanbul bazında yönetilmesinde çok verimli bir dönem geçirdik. Bildiğiniz gibi de geçen seneden beri Beylikdüzü ilçe başkanı olarak görev aldık. Bu görevi aldıktan sonra da AK Parti'nin seçimlere rahat hazırlanması burada daha sağlam bir hazırlık yapması ve 2019 seçimleri için burada iktidar olanlar kendilerini muhalefetsiz görmesin kendine çekidüzen versin ve AK Parti'nin rakipleri olduklarını hatırlasınlar diye ekibimizle birlikte ciddi bir mücadele sergiledik” dedi 

 

İlçe başkanlığım süresinde Herkese Dokunduk 

 

AK Parti Beylikdüzü İlçe başkanı olduktan sonra neler olup bittiğine dair bilgiler veren ve Beylikdüzü'nde herkese dokunarak çalıştıklarından söz eden Işık, “Burada mücadele verirken, çok farklı sosyal alanlara dokunmak istedik. Sizin de bildiğiniz gibi bazen dalış yaptık, deniz ve çevremizdeki kirliliğe dikkat çekmek istedik; bazen kafes eylemi yaptık biliyorsunuz hayvanlar gününde özellikle son zamanlarda gerçekleşen özellikle hayvanlara yönelik eylemlerde dikkat çekmek için çalışmalar yaptık. Çünkü Beylikdüzü'nde 400 bin komşumuz var. Ama Beylikdüzü sadece bizim yaşam alanı değil aynı zamanda minik dostlarımızın da yaşam alanı olduğunu idrak edecek işler yaptık. Bayram öncesi mezarlıklarda komşularımızı karşıladık, taziyelere gittik vefat eden komşularımız için fidanlar diktik dolayısıyla dolu dolu bir ilçe başkanlığı sürecini geride bıraktık” ifadelerini kullandı.

 

Beylikdüzü'nün geleceği adına hizmet bayrağını dikmek için çalışacağız

parti büyüklerinin açıklamasıyla yeni bir yola çıkmış olduğunu ve Beylikdüzü Belediye Başkanlığını AK Parti'ye kazandırmak noktasında oldukça iddialı olduğunu da sözlerine ekleyen Işık, “ Nasip olursa 31 Mart 2019 gecesi tekrar burada Beylikdüzü'nün geleceği adına hizmet bayrağını dikmek içinde ciddi bir mücadele ortaya koyacağız. Şimdi belediye başkan adaylığı daha hassas bir süreç. İlçe başkanlığımız döneminde noksanlıklarımız olduysa şimdi bunları gidermek için yepyeni bir vizyonla yola çıkmış olduk. Tabii genç bir belediye başkanı olarak nasip olursa 1 Nisan'dan itibaren öncelik vereceğimiz konular spor ve eğitim olacak. Elbette kronik sorunlar var ama burada bir vizyon çizeceksek 2050 kısa vadeli 2100 uzun vadeli bir vizyon koymak zorundayız” dedi.

 

Beylikdüzü'nün bir kent vizyonu yok

 

Beylikdüzü'nde birçok eksikliğin hissedilmekte olduğuna ve hizmet anlamında ciddi yanlışlıklar yapıldığına da işaret eden Işık, “Geçmişten bugüne bakınca Beylikdüzü'nün bir kent ideali yok. Beylikdüzü'ne bir kent vizyonu koyulmamış. Yani bu gün spor alanında sosyal alanlarda ilçenin gelişimine açık bir eylem planı yapılmamış. Bugün hedef ortaya koymazsak hedefe ulaşamayız. Neden?  2014 yılında şu anki yönetim göreve geldiğinde nüfus 220 bindi, şu an nüfus 400 bin olmuş. Ciddi bir nüfus artışı var. İnşaatları da göz önüne alın, onlar da bittiğinde nüfus hızlı bir şekilde 500 bin ya da 700 binlere kadar gidecek. Bugün 400 bine ulaşan nüfus var ama nüfusu kaldıracak yatırım yok. Beylikdüzü hep hazırı yedi dayandı ama şimdi alarm zilleri çalıyor” diye konuştu.

 

Ulaşımda Büyük Sıkıntılar Var

 

Ulaşım anlamında Beylikdüzü'nde ciddi sıkıntılar olduğunu, mevcut Belediyenin Beylikdüzü için hiçbir şey yapamadığını ifade eden Mustafa Necati Işık, “Ulaşıma bakın Beylikdüzü'ne E-5'ten gireyim deseniz sıkıntı, Bizimkent deseniz sıkıntı. Ulaşımda büyük felaket var. Sabah çocuğu okula bırakalım dediğinizde şu 5 dakikalık yolu yarım saatte gidiyorsunuz. Burada Gürpınar'a kadar bu sorunlar devam ediyor. Öncelikle bizler bu nüfus artışına yönelik elimizden geldiğince hızlı bir şekilde elimizden geleni yapacağız. Projelerimiz tamamlandığında bunları da paylaşacağız. Bugün biraz sohbet edelim diye bunu yapmış olduk. Ulaşım noktasında bugün Bizimkent Kavşağı'ndaki sorunu çözemeyen bir iradenin yarın Beylikdüzü'ne ulaşım ve büyük yatırımlar konusunda az çok neler yapıp yapamayacağını sizlerde taktir edersiniz. Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatı diye bir söz var bu yönetimin yapamadıkları yapamayacaklarının da teminatıdır” dedi.

 

Beylikdüzü'ne Metro ve Deniz Otobüsü Getireceğiz

 

Beylikdüzü trafiğini ve ulaşımı rahatlatmak için metro ve deniz otobüsü getireceklerini söyleyen Işık, “Ulaşım anlamında çok entegre bir ulaşım anlayışı ortaya koyacağız. Biz bugün seçimi alalım 5 senede neler yapabiliriz değil. Uzun vadede neler yapabiliriz biz bu yerel anlayışı benimseyeceğiz. Metro hep konuşulan bir mevzu oldu. Burada Binali Yıldırım gibi güçlü biriyle çalışarak da metro ulaşımını mümkün kılabiliriz. Metrobüsten inen bir komşumuzun sahille bağlantısını sağlayacak yaklaşık 6-7 kilometrelik hafif raylı bir sistemle denize ulaşabileceği bir projeyi tasarlıyoruz. Denize ulaştıktan sonra da komşularımızın Kadıköy'e, Bakırköy'e denizle gidebilmeleri için ulaşım imkanlarını sağlamış olacağız. Bunlar bütçe ve projeleriyle Beylikdüzü'ne çağ atlatacak yatırımlar olacaktır” şeklinde konuştu.

 

Belediye 5 Yılda Borcu 5 e Katladı 

 

Beylikdüzü Belediyesi'nin 5 yıl içerisinde borcunu 5'e katladığını ve bu nedenden dolayı hizmet yapamayacak durumda olduğunu da söyleyen Işık, “Beylikdüzü Belediyesi 2014'te görevi devraldığında 100 milyon lira borç vardı. Bugün geldiğimiz noktada bu borç 500 milyonu aşmış vaziyette. Neye rağmen aşmış? Belediyenin ciddi gelirlerinin yanında son 5 senede satılan arsalara da bakın. Bunları resmi bedelleri toplamı 500 milyon ama gayrıresmi rakam 1 milyarın üzerinde. Yani bu kadar gelir ve bu kadar arsa satışına rağmen maalesef borcu da 5'e katlamışlar. Peki desek ki sizler bölgeyi çok iyi bilen bölgede emek vermiş gazeteciler olarak bana 5 sene içinde yapılan 3 büyük yatırım söyleyin desem bir iki tane sayabilirsiniz. Onları da AK Parti başlatmış bu arkadaşlar gelip tamamlamış. Maalesef Türkiye çağ atlıyor, dünyada yapılan en büyük 10 projenin 5'i Türkiye'de yapılıyor ama Beylikdüzü'nün hali ortada. Bu saatten sonra bu yönetimin Beylikdüzü'ne bir çivi bile çakma hali kalmamıştır. Çünkü son 5 senelik süreçte bu imkanlara rağmen yapamadılarsa bundan sonra da yapmaları imkansızdır” dedi.

 

İBB'nin desteğini alacağız

 

Belediye başkanı olması halinde İBB'nin desteğini alacaklarını da anlatan Işık, “İBB'nin ve Ankara'nın desteğini buraya getireceğiz ki bu borca rağmen burada yatırımlar yaptıralım. Çünkü artık belediyelerde kafalarına göre kredi çekemeyecekler. Ciddi borçlanmaların önüne geçmek için önemli bir yapılanma ortaya koyacağız. Şimdi satacak arsa da kalmadı oradan da beklenilen bir şey yok. Ondan dolayı Ankara ve İBB'nin desteğini alarak büyük bir yapılanma ortaya koyacağız. Beylikdüzü'nün bu saatten sonra aksi bir halde yatırmı alma şansı yok. Bir 5 sene daha bu yönetim anlayışıyla gidilirse her şey çok geç olabilir. Bunun için bizler bu heyecanımız ve azmimizle bu gücü ortaya koyacağız” ifadelerini kullandı.

 

Çalık'a "günaydın " Göndermesi Yaptı 

Konuşmasında Beylikdüzü Belediye Başkanlığı için seçimde rakibi olan CHP Belediye Başkan Adayı Mehmet Murat Çalık' a bir gönderme yapan Işık, “Şimdi Beylikdüzü' nün adayı geçen demiş ki "Beylikdüzü'nü denizle buluşturacağım." Ben de "günaydın "dedim. Bu saate kadar yapamadıysan bu saatten sonra bunu yapman ne kadar kolay olabilir siz düşünün. Ben şimdi dalış yapıyorum. Gürpınar' da bir dalalım dedik sekerek denize girdik ayağımıza bir şey batmasın diye. Şimdi oralarda bizler açısından daha sportif daha balık tutabilecek kadar ince bir şekilde düzenlendiği ve farklı donatı alanlarıyla oraların zenginleştirildiğini düşünün Beylikdüzü daha güzel olacaktır. Biz bu güzel ve neşeli vizyonumuzu sizlerle paylaşıp Beylikdüzü' nü çok daha yaşanabilir bir kent haline getirme arzusunun içindeyiz” diye konuştu.

 

Beylikdüzü maskeyle yönetiliyor

Beylikdüzü' ndeki mevcut belediyenin söylem ve eylemleri arasında tutarsızlık olduğunu da anlatan Işık şu ifadeleri kullandı; “Beylikdüzü şu an maske ile yönetiliyor. Biz bu maske ve algı siyasetini ortadan kaldıracağız. Ben belediye ki kardeşlerimizi de görüyorum. Bu noktada onların hak ve hukuklarını da koruyacak bu ilçede yaşayan farklı siyasi görüşlere sahip komşularımızla da buluştuğumuz da bizler diyoruz ki bizim vizyonumuz bu. Bunun aynısını nasip olursa belediyecilik anlayışı olarak da buraya yansıtacağız. Bugün sizlerle birlikte çok organizasyon yaptık. Bunlardan biri de cumhuriyet yürüyüşü idi. Cumhuriyet' in inceliklerini iliklerine kadar bir kardeşiniz olarak bu iradeyi ortaya koyduk. Bu noktada bize kuşku ile bakanlar vardı. Ama bu irademizi ortaya koyduktan sonra burada bize kuşku ile bakanların bakış açısı da değişti."

 

Cevabı Millet Sandıkta Verecek

Gazetecilerin Beylikdüzü Belediye Başkanı ve CHP İBB Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu ile ilgili sordukları sorulara cevap veren Işık, "İmamoğlu'nun ilçeye yaptığı hizmetler için kendisine teşekkür ederim. Yönetim başarılı mı başarısız mı bunu ben değil milletimiz söyleyecek. Sandıkta cevap verecek. Mevcut belediye başkanının eksiği var mı yok mu? Hizmeti varsa Allah razı olsun. Mesela Yaşam Vadisi' ni korudu sağolsun. Yeşillendirdi güzel süslerle süsledi. Kültür Merkezi' ne gelelim, 10 sene önceki bizim yaptığımız kültür merkezini tekrar açtılar. Ama içerisinde güzel bir kütüphane açtılar. Teşekkür ediyorum. Ama bunun yeterli olmadığını bizim mahalle bazlı da bunları açacak bir iradeyle ilerleyeceğimizi söylemek istiyorum” dedi.

 

Adaylık için ön görüşmem olmadı

Bir gazetecinin “İstanbul'da 2018 yılında atanan 7 ilçe başkanı belediye başkan adayı olarak atandı bunlardan biri de sizsiniz. Beylikdüzü'ne geldiğinizde başkan adayı olacağınızı biliyor muydunuz?” şeklindeki sorusuna ise Işık şu şekilde cevap verdi “Buraya ilçe başkanı olarak geldiğimde belediye başkan adayı olarak mı geldim gelmedim noktasında ne söylesem akıllarda soru işareti kalacaktır. Ama bu noktada samimiyetle söylemek isterim ki bu konuda hiçbir şekilde ne il başkanımız ne partimizin herhangi bir büyüğünden bu noktada hiçbir görüşmem olmadan ilçe başkanlığını kabul ettim.  O zaman da söyledim; benim bir aday adaylığım yok dedim. Aday adaylığımla ilgili hiçbir görüşmem de altını çiziyorum olmadı. Fakat daha sonra beni layık gördüklerini öğrendim. 7 ilçe başkanının aday olması da bence önemlidir. Çünkü ilçenin kalbini mekanizmasını en iyi onlar bilir. Bunun güzel bir tablo olduğunu düşünüyorum." 

AK Parti Beylikdüzü Belediyesi Başkan Adayı Mustafa Necati Işık basın toplantısının ardından SKM önünde gazetecilerle hatıra fotoğrafı çektirdi. 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Beylikdüzü, Belediyesi, Mustafa, Necati, Işık, Mehmet, Murat, Çalık
Yorumlar
Haber Yazılımı