Haber Detayı
27 Kasım 2016 - Pazar 10:35 Bu haber 1778 kez okundu
 
TÜYAP ve İncirli Ömür metrobüs üst geçitleri çökme tehlikesi ile karşı karşıya
İBB CHP Meclis Üyeleri Berke Merter ve Muzaffer Şahin hazırladıkları yazılı soru önergesinde İstanbul’daki üst geçit tehlikelerine bir kez daha dikkat çektiler.
BÜYÜKÇEKMECE Haberi
TÜYAP ve İncirli Ömür metrobüs üst geçitleri çökme tehlikesi ile karşı karşıya

Metrobüs güzergahındaki üst geçitlerin içler acısı durumlarını ortaya koyan önergede; Büyükçekmece TÜYAP, İncirli Ömür üst geçitlerin çok büyük tehlike yarattıklarını ölümlü ve yaralanmalı kazalar olmadan, üst geçitlerin çökmeden biran önce önlem alınması gerekliliğine dikkat çekilerek şunlar söylendi:

“Bazı metrobüs duraklarında bulunan üst geçitlerde; özellikle vatandaşın işe gidiş geliş saatlerinde artan insan kalabalığını karşılamayacak durumda. Ayrıca aynı şekilde her yıl kitap fuarı gibi yoğun ilgiyle karşılaşan fuar etkinliklerine ev sahipliği yapan TÜYAP’ın bulunduğu Metrobüs istasyonundaki üst geçidin insanların aşırı yüklenmesinden doğan izdiham sırasında belki de yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor. Ayrıca bu tür aşırı yoğunluk yasayan üst geçitlerde ezilme tehlikesi yaşanmaktadır. Hastalar, çocuklar, yaşlılar ve hamileler için bu tehlike daha da vahim durumdadır. Bahçelievler’ deki Ömür Plaza ve İncirli arasında olan üst geçit de bakımsızlığın en başlıca örneği. Estetik kaygıları bir yana, yer yer yürümek bile tehlikeli hal alabiliyor. Bu kapsamda: İstanbul’un üst geçitlerindeki eksiklikleri gidermeyi düşünüyor musunuz? Bu üst geçitlerin denetimi yapılıyor mu?

İnsanlar için bazen sağlıklarına risk oluşturan yetersiz üst geçitler İBB’nin acilen ilgisini beklemektedir.

Bu konuda bir girişiminiz olacak mıdır?

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi 2016 yılı Kasım ayı Meclis toplantılarında İBB Meclisi CHP Üyeleri Mehmet Berke Merter, Muzaffer Şahin, Hasan Tapan, Seyit Ali Aydoğmuş Musa Keleş ve Şenol Yolbir’ in imzaları ile Meclis Başkanlığına sunulan, oy birliği ile Başkanlık Makamına havale edilen önergesi:

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ MECLİS BAŞKANLIĞI’ NA

Konusu: İstanbul’da ki üst geçitlerin durumu İstanbul’da maalesef birçok üst geçit çok kötü durumunda. Bakımsız ve yer yer de aşırı kalabalıklara yetersiz kalarak ne yazık ki çağdaş bir kente yakışmayacak şekilde. Üst geçitlerin barındırdığı tehlikeyi anlamak için kullanmanız yeterli. Merdivenlerden çıkarken, merdiven zemininin yer yer bölgelerinde paslanarak delinmiş ve açıklıklar oluşmuş olduğunu göreceksiniz. Bu da insanların takılarak merdivenden düşmesine çok kolaylıkla sebebiyet verebilir. Devam edelim, merdivenlerden çıkarken, tutunduğumuz yer ile merdiven arası koruyucuların bazılarının olmadığını göreceksiniz bu da merdiveni kullanan küçük çocuklarımız için özellikle kalabalığın yoğun olduğu saatlerde düşme tehlikesi yaratmakta. Merdivenleri sorunsuz bir şekilde çıkmayı başardığımızda ise bizi bekleyen başka bir tehlike; üst geçidin zemin kaplaması. Hava koşullarından etkilenen zemin malzemesinin deforme olarak insanların yürümesini daha da zorlaştırıyor. Üst geçidin üzerinde; özellikle yağmurlu havalarda biriken bozulan çukurlu zeminde biriken su bile yoğunluğu artırıyor. Bazı metrobüs istasyonlarında bulunan üst geçitlerde; özellikle işe gidiş geliş saatlerinde artan insan kalabalığını karşılamayacak durumda. Ayrıca aynı şekilde her yıl kitap fuarı gibi yoğun ilgiyle karşılaşan fuar etkinliklerine ev sahipliği yapan TÜYAP’ın bulunduğu Metrobüs istasyonundaki üst geçidin insanların aşırı yüklenmesinden doğan izdiham sırasında belki de yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor. Ayrıca bu tür aşırı yoğunluk yasayan üst geçitlerde ezilme tehlikesi yaşanmaktadır. Hastalar, çocuklar, yaşlılar ve hamileler için bu tehlike daha da vahim durumdadır. Bahçelievler’ deki Ömür Plaza ve İncirli arasında olan üst geçit de bakımsızlığın en başlıca örneği. Estetik kaygıları bir yana, yer yer yürümek bile tehlikeli hal alabiliyor.

Bu kapsamda:

1. İstanbul’un üst geçitlerinde ki eksiklikleri gidermeyi düşünüyor musunuz?

2. Bu üst geçitlerin denetimi yapılıyor mu?

3. İnsanlar için bazen sağlıklarına risk oluşturan yetersiz üst geçitler İBB’nin acilen ilgisini beklemektedir. Bu konuda bir girişiminiz olacak mıdır?

Kaynak: Editör:
Etiketler:
Yorumlar
Haber Yazılımı