Haber Detayı
26 Kasım 2016 - Cumartesi 18:57 Bu haber 1590 kez okundu
 
CUMHURBAŞKANI İSTANBUL'DA DEV YATIRIMLARIN AÇILIŞINI YAPTI
Büyükçekmece, Silivri, Selimpaşa ve Çanta İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisleri, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başkan Topbaş'ın katıldığı törenlerle hizmete girdi.
BÜYÜKÇEKMECE Haberi
CUMHURBAŞKANI İSTANBUL'DA DEV YATIRIMLARIN AÇILIŞINI YAPTI

Açılış törenlerine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın yanısıra, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları, Milletvekilleri, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İBB Bürokratları,AK Parti İstanbul Başkanı Temurci, AK Parti ilçe Başkanları ve İstanbullu vatandaşlar katıldı.

Ataköy'den Silivri'ye kadar 100 kilometrelik Marmara Denizi sahilini atıksu tehdidinden kurtaran ve 1 milyon 200 bin insana hizmet veren ileri biyolojik arıtma tesisleri, Marmara Denizi'nin sahillerini de yüzülebilir kriterlere taşıyacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan

"İBB Başkanımız Kadir Topbaş ve  ekibine teşekkür ediyorum"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Yeni İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisleri ile Çevre Yatırımları Toplu Açılış Töreni'nde, açılışı yapılan hizmetlerin ülkeye, şehre ve belediyeye hayırlı olmasını dileyerek, "Silivri, Büyükçekmece, Selimpaşa ve Çanta İleri Biyolojik Atıksu Arıtma tesisleriyle birlikte, köylere hizmet verecek 27 ayrı arıtma tesisi, dere ıslah çalışmaları, 3 adet İSKİ hizmet binası, Eyüp Kemerburgaz'da Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisi ile 184 adet çöp ve temizlik aracını hizmete alıyoruz. Emeği geçen İBB Başkanımız Kadir Topbaş bey ile ekibine teşekkür ediyorum" dedi.

Cumhurbaşkanı  Erdoğan, bugün açılışı yapılan tesislerle birlikte Ataköy'den Tekirdağ sınırına kadar olan 100 kilometrelik sahil bandının tamamının atık su tehdidinden kurtulmuş olduğunu ifade ederek, arıtma tesislerinden elde edilecek suyun da park ve bahçelerle sanayide kullanılacağını söyledi.

Nüfus büyüklüğü olarak bölgede 1 milyon 200 bin kişiye hizmet verecek bu tesislerde arıtma sonucunda çıkan diğer ürünlerin de yakıt ve biyogaza dönüştürülerek ayrıca İstanbul'a katkı sağlayacağını vurgulayan Erdoğan, şehir genelinde 67 kilometreyi bulan dere ıslahı ile 2045 yılına kadarki ihtiyacı karşılayacak sterilizasyon tesisinin de bulaşıcı hastalıklar başta olmak üzere pek çok sorunun çözümüne vesile olacağını anlattı.

"Biz Cumhuriyet tarihi boyunca yapılamayan hizmetleri yapıyoruz"

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise, Cumhuriyet tarihi boyunca yapılamayan hizmetlerin çok daha fazlasının son 14 yılda yapıldığını belirterek, "Sayın Cumhurbaşkanım, sizin dönemizde sizin liderliğinizde yapıldı. Türkiye artık asırlık uykusundan uyandı. Dünya'da ezber bozan bir güç haline geldi. Şimdi diplomasi adı altında dünyada zulmü ve adaletsizliği hakim kılanlar bizlerden rahatsız, çünkü oyunları bozuluyor. Dört koldan da saldırıyorlar. Amaçları yeni, büyük, güçlü Türkiye'ye engel olmak, ama bunu asla yapamazlar" şeklinde konuştu.

"Ayamama Deresinin Islah çalışmaları bitmek üzere"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Belediye Başkanlığı döneminde ıslah etmek istediği Ayamama Deresi'nin dönemin hükümeti tarafından verilmediğini ve ıslah işleminin bitirilemediğini hatırlatan Başkan Topbaş, İBB olarak şimdi bu derenin ıslahını bitirmek üzere olduklarını da sözlerine ekledi.

Törende yapılan konuşmaların ardından Eyüp Odayeri ve Silivri'ye canlı bağlantılar yapılarak oradaki tesisler hizmete alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ileri biyolojik arıtma tesislerinde arıtılan suyun numunelerini vatandaşlara göstererek, Ataköy'den Silivri'ye kadar 100 kilometrelik sahil bandının bu kirlilikten kurtulduğunu müjdeledi. Erdoğan, Bakan Özhaseki, Vali Şahin, Başkan Topbaş ve beraberindekiler, daha sonra kurdela keserek 4 ileri biyolojik arıtma tesisini hizmete açtı.

  

Kaynak: Editör:
Etiketler:
Yorumlar
Haber Yazılımı