Haber Detayı
20 Ekim 2016 - Perşembe 19:19 Bu haber 1818 kez okundu
 
Avrupa Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi'nde söz alan Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, kongrenin Kıbrıs raporunda Türkiye'ye "işgalci devlet" ibaresi kullanılmasına sert tepki gösterdi.
GÜNDEM Haberi


Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün Avrupa Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresinde konseyin Kıbrıs raporundan Türkiye ile ilgili “işgalci devlet” ibaresini sessiz kalmadı.

Uluslararası sözleşmelerden doğan hakkını kullandı

Kıbrıs raporu hakkında söz Başkan Akgün; "Raporda, Türkiye "işgalci devlet" olarak gösterilmiştir. Bunun kabul edilmesi söz konusu olamaz. Türkiye, uluslararası antlaşmalardan doğan hakkını 1974 yılından bu yana kullanarak adadaki varlığını sürdürmektedir. 1960 Noel baskınıyla öldürülen onlarca, yüzlerce Türk vatandaşının başına gelenler 1974 yılında tekrar yaşanmıştır. Türkiye, uluslararası sözleşmelerden doğan hakkını kullanarak müdahale etmek zorunda kalmış ve adanın tamamına barış getirmiştir" diye konuştu.

"Dünya ve Avrupa barışına katkı sağlar"

Raporu hazırlayan raportörlerin sadece adanın kuzeyini gezerek bir rapor hazırladıklarına dikkat çeken Başkan Akgün, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Adanın güneyinde 28, kuzeyinde ise 58 tane Belediye var. Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi'nde yerel demokrasinin kalbi atıyor. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin devlet olarak tanınıp tanımaması burayı ilgilendirmez. Kıbrıs'ta bugün bir barış süreci devam ediyor. Bu süreç içerisinde raportörler Kongre'nin de iradesiyle, kuzeydeki Belediyelerin Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı doğrultusunda neler yaptıklarına bakmalıdır. Çünkü kuzeydeki Belediyeler de halkın oylarıyla iş başına gelmiş ve burada halka hizmet eden yerel yönetimlerdir. Bu Belediyelerin daha fazla hizmet edebilmeleri için işleyişlerine nasıl bir katkımız olabilir ve Avrupa Yerel Yönetim Özerklik Şartı'na uymaları, adapte edilebilmeleri noktasında nasıl bir katkımız olabilir bunların da üzerinde durulmalıydı. Kuşkusuz bu da Kıbrıs'taki barışın sağlanmasında bir katkı unsuru olabilirdi. Bu rapordan mutlak surette uygun dille Türkiye'nin bir "işgalci devlet" olmadığının belirtilmesi Avrupa ve Dünya barışına bir katkı sağlar."

Kaynak: Editör:
Etiketler:
Yorumlar
Haber Yazılımı