Haber Detayı
19 Ocak 2016 - Salı 10:50 Bu haber 2096 kez okundu
 
Gribe yakalanmadan önce eczacınıza danışın
Kışın kendini iyiden iyiye hissettirdiği şu günlerde grip vakaları da gittikçe artıyor ve hastanelerin acil servisleri grip hastalarıyla dolup taşıyor. Etkin Eczacılık Derneği, koruyucu sağlıkta büyük rol oynayan eczacıların, gribe karşı da en etkili danışma mercilerinden biri olduğunu vurguluyor ve toplumu hem bilinçlenmek hem de hasta olmadan gereken önlemleri almak için eczanelere danışmaya davet ediyor.
SAĞLIK Haberi
Gribe yakalanmadan önce eczacınıza danışın

Etkin Eczacılık Derneği herkesi kış hastalıklarına karşı hazır olmaya ve bilgilenmeye davet ediyor. Öncelikli olarak halk arasında sıkça karıştırılan grip ve soğuk algınlığının farklı hastalıklar olduğunu vurgulayan dernek yetkilileri eczacıların kış hastalıklarından korunma yolları, sonraki adımlarda hastalık halinde neler yapılacağı, hangi durumda doktora başvurulması gerektiği ve söz konusu hastalıklarda antibiyotiklerin yanlış kullanımı konusunda en güvenilir danışma mercilerinden biri olduğunun altını çiziyor.

 

Kış hastalıklarının risk grubunu özellikle çocuklar (okula giden ve 2 yaş altındaki çocuklar) olmak üzere hamileler, yaşlılar, kronik hastalığı olanlar (astım veya diğer akciğer hastalığı, baskılanmış bağışıklık sistemi hastalığı, kronik böbrek, kalp, diyabet hastaları) oluşturuyor. Özellikle bu risk gruplarına dahil olan kişilerin, kış hastalıklarına dair belirtilerin görülmesi halinde doktora başvurması, erken teşhis ve kolay tedavi konusunda büyük önem arz ediyor.

Gereksiz antibiyotik kullanımı çok yanlış!

Toplumumuzda sık görülen yanlışlardan biri de her kış hastalığı belirtisinde, doktor tavsiyesi almadan bilinçsizce antibiyotik kullanımına başvurmak. Soğuk algınlığı ve gribe virüsler yol açtığını vurgulayan yetkililer, virüslerin antibiyotiklerden etkilenmediğinin altını çizerek, doktor önerisi olmadan antibiyotik kullanmak gerektiğini belirtti. Ayrıca Etkin Eczacılık Derneği grip ve soğuk algınlığı arasındaki farkı şöyle özetledi:

 

SOĞUK ALGINLIĞI

GRİP

ATEŞ

Nadir

38°-39°

BAŞ AĞRISI

Nadir

Sürekli

GENEL AĞRI VE SIZI

Az

Genellikle

YORGUNLUK

Hafif

2-3 Hafta

BURUN TIKANMASI

Genellikle

Bazen

HAPŞIRMA

Genellikle

Bazen

BOĞAZ AĞRISI

Genellikle

Bazen

ÖKSÜRÜK

Nadir

Genellikle

YOL AÇABİLECEĞİ HASTALIKLAR

Sinüzit ve Kulak Ağrısı

Bronşit, Zatürree

 

Hastalıktan korunmak için bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi gerekiyor

Güçlü bir bağışıklık sistemi hastalıktan korunmanın en temel yolu. Bunun için 8 saat uyumak, dengeli beslenmek, stresten kaçınmak, sigaradan uzak durmak ve bağışıklık sistemini desteklemek gerekiyor. Ayrıca uzmanlar elleri sık sık yıkamayı, bulunulan ortamı havalandırmayı, hasta kişilerle temastan kaçınmayı ve risk grubundakilerin gribe karşı aşılanmasını tavsiye ediyor. Dernek ayrıca aşağıdaki durumlarda doktora başvurmak gerektiğini vurguluyor:

  • Hamileyseniz
  • Belirtiler 10 günden fazla sürerse (çocuklar için 5 gün, 1 yaş altı için beklemeden)
  • Ağrı kesicilerle geçmeyen baş- boğaz-kulak ağrısı varsa
  • Tüberküloz, romatizmal ateş, böbrek ve kalp hastalığınız varsa
  • Ciddi göğüs ağrısı ve soluk alma problemi varsa,
  • Koyu kıvamlı, yeşil ya da kanlı balgamlı öksürük varsa,
  • Boynun iki tarafında ya da arkasında şişmiş, sert ağrılı kitleler hissediliyorsa
Kaynak: Editör:
Etiketler:
Yorumlar
Haber Yazılımı