Haber Detayı
01 Ocak 2016 - Cuma 13:54 Bu haber 5778 kez okundu
 
Şehir Tiyatroları'na Süha Uygur Atandı
İBB Şehir Tiyatroları Sanat Yönetmeni Erhan Yazıcıoğlu’nun istifa etmesi üzerine yerine Süha Uygur atandı
KÜLTÜR-SANAT Haberi
Şehir Tiyatroları'na Süha Uygur Atandı

Yeni görevine 4 Ocak 2016 Pazartesi günü başlayacak olan Süha Uygur, verilen görevin kendisi için inanılmaz derecede gurur verici olduğunu olduğunu belirterek şunları söyledi;

“Çok mutlu oldum, çok heyecanlıyım.  Çok değerli sanatçılar ve yıllardan beri genel sanat yönetmenleri yıllardan beri güzel şeyler yaptılar. Ben de tiyatro adına ne yapmam gerekiyorsa, elimden gelen her şeyi çalışma arkadaşlarımla beraber hayata geçireceğim"

Tiyatroya babası usta tiyatrocu rahmetli Nejat Uygur'la başladığını vurgulayan Uygur, daha sonra şunları kaydetti;

"Ben tiyatronun içinde doğdum ve şu anda 56 yaşındayım çok şükür bu mesleği sürdürüyorum. Allah bana canımı bağışladığı sürece de bu çok sevdiğim mesleği sürdüreceğim. Bizler Nejat Uygur’un kurmuş olduğu fakülteden mezun olmuş insanlarız. Bu tiyatronun her biriminde görev almış biriyim. Nejat Uygur'un oğlu olmak benim için zaten bir gururdu. Bu güzel görev de  onu tamamlayan ikinci bir gurur oldu."

SÜHA UYGUR KİMDİR?

Erhan Yazıcıoğlu’ndan boşalan Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmenliği görevini üstlenen Süha Uygur 1 Ocak 1958 tarihinde Adana’da doğdu. Sanatçı, 1980 yılında Necla - Nejat Uygur Tiyatrosu’nun Tiyatro Müdürlüğü’ne getirildi ve bu görevi 1992 senesine kadar devam etti.

Bu süre içerisinde Nejat Uygur’un sergilediği bazı oyunlarda oyunculuk, yönetmen yardımcılığı ve yönetmenlik yaptı. 1993 senesinde kardeşleri Süheyl ve Behzat Uygur ile beraber “Genç Uygurlar Tiyatrosu” nu kurdu. Bu süre içerisinde “Boynuz Kulağı Geçer”, “Tele Köle”, “Üç Salakşörler” gibi oyunları sahnelendi.

2001 yılına kadar görevine devam etti. 2001 yılında Uygur Sanat oluşumunu kurdu. Babası Nejat Uygur’un hastalandığı 2006 yılına kadar bu oluşumu sürdürdü.

Bu oluşum döneminde “Türkiye’nin Delisi”, “Şeyini Şey Ettiğimin Şeyi”, “Kodum mu Oturturum”, oyunlarında yapımcı ve yönetmen olarak görev aldı.

2006 - 2009 seneleri arasında babasının rahatsızlığından dolayı çalışmalarına ara verdi.

2009 yılında rahmetli babasının isteği ile Uygur Çocuk Tiyatrosu’nu kurdu.

“Bu Dünya Hepimizin”, Küçük Kız ve Yıldızlar”, “Güneşe Yolculuk”,” İyilik Ağacı”, “Kırmızı Pabuçlar”,” Mıknatıs Çocuk”,  “Çocuk Ülkesi” ve “Pamuk Prenses Mikroplar Ülkesinde” oyunların genel sanat yönetmenliğini yaptı.

2014 yılında Uygur Çocuk Tiyatrosu’nu yeniden hayata geçirdi.

2015 yılından beri şu an sahnelenmekte olan  “Kapıdaki Düşman” isimli oyunun genel sanat yönetmenliğini yaptı.

Değerli sanatçımız Süha Uygur’a yeni görevinde başarılar dileriz.

Kaynak: Editör:
Etiketler: İBB, Şehir, Tiyatroları, Sanat, Yönetmeni, Erhan, Yazıcıoğlu’nun, istifa, etmesi
Yorumlar
Haber Yazılımı