Biyografi
Bu biyografi 1377 kez okundu
Ensar Kılıç
 
 
 
 

Devlet Tiyatroları sanatçısı Ensar Kılıç, 1956 yılında Kars'ta dünyaya geldi.

Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Yüksek Bölümünden mezun oldu, 1981 yılında Devlet Tiyatroları sanatçısı olarak göreve başladı.

1987 yılında kurmuş olduğu Mamak Belediyesi Şehir Tiyatrosu'nda genel sanat yönetmenliği üstlenen Ensar Kılıç, 1989-1990 sanat sezonunda 1 yıllığına Almanya'ya gitti. Kılıç, 1991 yılında Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı ile Türk Cumhuriyetlerine yapılan sanatsal ve kültürel toplantılara Kültür Bakanlığı adına katıldı.

Keçiören Belediyesi Şehir Tiyatrolarının kuruculuğunu da gerçekleştirenn Ensar Kılıç, çeşitli televizyon dizilerinde, sinema filmlerinde rol aldı ve yönetmen olarak çalıştı.

Ensar Kılıç'ın görev aldığı ve yönettiği oyunlardan bazıları ise şöyle:

''Ya Devlet Başa Ya Kuzgun Leşe'', 'Geçmişten Günümüze'', ''Ahşap Konaklar'', ''Vatan Yahut Namık Kemal'', ''Acılı Toprak'', ''Güneş ve Aslan'', ''Kılıç ve Ney'', ''Barbaros Hayrettin Paşa'', ''Gecenin Kulları'', ''Türkmen Düğünü'', ''Eski Çarıklar'', ''Taş Bademleri'', ''Deli Dumrul'', ' ''Can Bebek'', ''İbişin Rüyası'', ''Utanç Dünyası'', ''Benim Kocam Delidir'', ''Pusuda'', ''Öç'', "Dur Yolcu", "Yengeç Oyunu".

 

Ensar Kılıç, 1987-1988'de yönettiği Türkmen Düğünü oyunuyla en iyi yönetmen ödülünü, Kara Harp Okulu'nda yönettiği oyunlarla Harp Okulları Hizmet Ödülünü ve 2000 yılında Başkurdistan'da Tuganlık Festivali çerçevesinde "Pusuda-Öç" adlı oyunla jüri özel ödülünü aldı.

Yakalandığı amansız hastalık nedeniyle bir süredir tedavi gören ancak 25 Eylül 2010 tarihinde yaşama veda eden sanatçımıza gani gani rahmet diliyoruz. Ruhu şad, mekanı cennet olsun.

Kaynak:
 
 
 
Etiketler: Ensar, Kılıç,
Haber Yazılımı